kandydat

informator2018

identyfikator2

horyzont

• Aktualizacja: 17 październik 2018.

Rektor:

wed@pwszciechanow.edu.pl

DOM STUDENTA
ul. Narutowicza 4 a

Wspieramy Szpitalne Oddziały Ratunkowe i Wsparcie na starcie! – program rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa

Inauguracja programów: „Wspieramy Szpitalne Oddziały Ratunkowe” i Wsparcie na starcie! – program rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa” w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Ciechanowie

DSC 0188

W dniu 24.09.2018 roku w Gmachu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski w obecności premiera Mateusza Morawieckiego zainicjował podpisywanie umów na dofinansowanie szpitalnych oddziałów ratunkowych. Wsparcie o łącznej wartości 35,5 mln zł ze środków unijnych otrzyma około 100 szpitalnych oddziałów ratunkowych w całej Polsce z przeznaczeniem głównie na sprzęt dla najmłodszych pacjentów. Podczas spotkania odbyło się podpisanie umów ze szpitalami z Przasnysza, Makowa Mazowieckiego i Nowego Dworu Mazowieckiego. Podpisano również umowę z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Ciechanowie w ramach programu „Wsparcie na starcie! – program rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa”, na które Ministerstwo przeznaczyło około 90 mln zł ze środków unijnych.

Pan minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski w obecności Pana Premiera Mateusza Morawieckiego oficjalnie rozpoczęli podpisywanie umów o dofinansowanie w ramach dwóch inicjatyw:

• „Wspieramy Szpitalne Oddziały Ratunkowe”,
  • „Wsparcie na starcie! – program rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa”.

Doposażenie oddziałów ratunkowych

Środki przeznaczone dla Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych służą szybkiemu
i skutecznemu ratowaniu życia pacjentów, kiedy ze względu na stan zdrowia wymagają niezwłocznego podjęcia czynności diagnostycznych i leczenia. Fundusze unijne sfinansują głównie aparaturę dla dzieci, które wymagają specjalnego, dostosowanego sprzętu. 10 projektów w samym województwie mazowieckim – to pokazuje, jak ważne jest wsparcie szpitali w tym zakresie. Nowa aparatura medyczna trafi do szpitali w: Sochaczewie, Radomiu, Nowym Dworze Mazowieckim, Makowie Mazowieckim, Przasnyszu, Grodzisku Mazowieckim, Siedlcach, Wołominie, Mińsku Mazowieckim, Warszawie.

Umowy dotyczące SOR zostały podpisane z podmiotami:

• Szpitalem im. dr. W. Oczko w Przasnyszu,
  • Nowodworskim Centrum Medycznym w Nowym Dworze Mazowieckim,
  • Szpitalem w Makowie Mazowieckim.

Dalsze umowy będą podpisane w najbliższym czasie.

Stypendia dla pielęgniarek

Umowę na stypendia dla pielęgniarek podpisali minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski i rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie prof. dr hab. Leszek Zygner.
W województwie zostaną podpisane 4 umowy w ramach programu „Wsparcie na starcie! – program rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa”. Środki poza uczelnią w Ciechanowie otrzymają dwie uczelnie w Siedlcach oraz jedna w Radomiu.

Część środków unijnych, którymi dysponuje Ministerstwo Zdrowia przeznaczone jest na zwiększenie liczby pielęgniarek i położnych. Stypendia – 800 zł miesięcznie mogą otrzymać studenci ostatnich 2 lat oraz 1000 zł miesięcznie - absolwenci wchodzące do zawodu przez 2 lata po skończeniu kształcenia.
W województwie mazowieckim, Ministerstwo Zdrowia przekaże blisko 16,3 mln złotych na oba programy.